Kyselý čisticí prostředek
Kyselý čisticí prostředek je prostředek používaný k čištění a odstranění různých typů nečistot a usazenin z různých povrchů a materiálů. Kyselé čisticí prostředky mají hodnotu pH nižší než 7. Kyselé čisticí prostředky jsou účinné při rozpouštění minerálních usazenin, vodního kamene, rzi, cementového povlaku, vápence a močových usazenin.
Použití kyselých čisticích prostředků může být různorodé a zahrnuje například čištění koupelen, odstranění vápenatých usazenin ze sanitárního zařízení, odstranění rzi z povrchů nebo čištění keramických a porcelánových materiálů.
Kyselé čisticí prostředky mohou obsahovat různé druhy kyselin například:
- Kyselina citronová se používá k odstranění vodního kamene a minerálních usazenin. Kyselina citronová je poměrně šetrná k povrchům a méně agresivní než jiné kyseliny.
- Kyselina octová se často používá k odstraňování vodního kamene a usazenin v koupelnách a kuchyních.
- Kyselina chlorovodíková je agresivnější kyselina používaná k odstranění rzi a vápenatých usazenin.
- Kyselina sírová se používá především v průmyslovén prostředí k odstraňování rzi a čištění kovů.
- Kyselina dusičná je využívána v průmyslových procesech jako je galvanizace kovů a také k odstraňování rzi a nátěrů.
Složení kyselých čisticích prostředků je různé v závislosti na konkrétním produktu a jeho určení. Kyselé čisticí prostředky je nutné používat s opatrností a dodržovat pokyny výrobce, jelikož nesprávné použití či kombinace s jinými chemickými prostředky může vést k poškození povrchů a potenciálně být nebezpečné pro zdraví.