Desulfatace baterie

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Desulfatace baterie

Desulfatace baterie je proces obnovy olovněných akumulátorů, jako jsou baterie automobilů, solárních systémů a jiných zařízení.
Olovněné akumulátory mohou trpět jevem nazývaným sulfatace, který vzniká v důsledku ponechání baterie delší dobu v nedostatečně nabitém, nebo případně vybitém stavu.
Při sulfataci se na elektrodách baterie tvoří vrstva krystalů síranu olovnatého PbSO4, který má za následek snížení kapacity akumulátoru a tím výkonu baterie.

Proces desulfatace se provádí speciálním vysokofrekvenčím nabíjecím zařízením po dobu několika dnů, kdy se do baterie dodávají elektrické impulsy o vyšším napětí, ale s nízkým proudem.
Tímto procesem dochází k postupnému rozpouštění krystalů síranu olovnatého PbSO4 uvnitř článků akumulátoru a obnovení kapacity.

Cílem desulfatace je obnovit výkon a kapacitu baterie, která byla postižena sulfatací a prodloužit její životnost.

Nicméně pokud je akumulátor na konci své životnosti, která se určuje počtem nabíjecích cyklů, nepomůže k oživení baterie ani desulfatace.

Je důležité mít na paměti, že při desulfataci je nutné dodržovat pokyny a bezpečnostní opatření stanovená výrobcem baterie a vysokofrekvenčího nabíjecího zařízení.


Sdílet článek